Türkçe arama

2014 – Kadınların mücadele günü

Uluslararası kadınlar mücadele günü , hukuki, siyasi ve ekonomik alanda esitliği, irade özgürlüğünü, vücut dokunulmazlığı hakkının korunmasını ve cinsel özgürlüğü temsil eden bir gündür. 1911 deki ilk uluslararası kadın gününde birçok sosyal ve siyasi eşitlik talepleri sokağa taşındı. Ve bu taleplerin birçoğu hala güncel.

Biz dünyanın çeşitli feminist grup ve hareketleriyle yan yana duruyoruz ve yep yeni bir feminist mücadele inşa etmek istiyoruz! Bu amaçla geniş bir pakt kuruldu. 8 Mart 2014 Berlin de düzenlenecek olan Yürüyüşe katılamaya cağırıyoruz!

Still lovin‘ feminism!

Toplumumuzdaki ataerkil yapıyı eleştiriyoruz: Insanları hiyerarşilere zorluyor. Kalıplaşmiş Cinsiyet rol(leri) kadınlığıın değerini düşürüyor. Her kadın hayatının her alanında bu sorun ile karşı karşıya. Günlük yaşamdakı seksizm, cinsel taciz, kürtaj yasağı ve ev içi şiddet kadının kendi hayatını öz iradesiyle idame etmesini engelliyor. Biz kadınların artık kendi bedenleri üzerine özgürce karar vermelerini ve korkusuz bir yaşam sürdürmelerini istiyoruz- hem sokakta hem evde, hem dernek de, hem iş yerinde.

Kadın ve erkek eşitsizliği iş hayatında da mevcut. Kadınlar kapitalist sistemde iki kat fazla sömürüye maruz – iş yerinde ve evde. Maaşsiz ama gerekli olan işler hala kadınlar tarafından yapılmakdadır. Iş yerinde aynı işi yaptıkları halde erkeklerden daha az maaş almaktadırlar ve çalişma şartları genelde daha kötüdür. Part-Time işlerin yüzde seksenini kadınlar yapıyor ve „Mini Job“, yani 450 Euro kazanç sınırı olan işlerde üçte ikisi kadın. Bundan dolayı kadınlar yaşlılıkta yoksulluğa daha fazla maruz kalıyorlar. Özellikle göçmen kadınlar için kaygısız bir yaşam coğu zaman imkansız oluyor. Onlar ilaveten temel yasal haklarından mahrum edilip ırkcılık ve seksizme maruz kalıyorlar. Bu durum ayrımcılıgın farklı türlerinin birbiriyle baglantılı olduğunu gösteriyor.

Çoğulcu ve merkezi

Siyasi ve görkemli bir kadın mücadele günü 2014 için! Bizler bu yeni feminist oluşuma katkıda bulunmak ve değişik tecrüblerimizi paylaşmak ve beraber mücadele etmek istiyoruz – farklılıklarımızı gizlemeden. Amacımız kadınlar arasındaki dayanışmayı güçlendirmek ve ortak mücadelenin önemini yaymak. Feminizm ne eskidi ne de gereksiz! Özgürleştiren bir proje olarak, vazgeçilmez ve zamanidir. Bundan dolayı:

8 Mart 2014’te Berlin sokaklarında yürüyeceğiz!

Still Lovin‘ Feminism

Kadınlar mücadele günü 2014 paktı

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Kadınlar * = Yıldizlı* kadın kavramı tüm trans ve Inter insanları dahil olmak üzere kullanılmıstır. Nasıl görünüyorsan görün ve sana doğumunda hangi sıfat verilmişse verilsin – bizim feminızm anlayışmız seni de kavrıyor. Kadın mücadele günü kavramını eski tarihsel feminist mücadelerine dayanarak, çünkü o zaman bulunan talepler hala gerçekleştirilemedi. Kendilerini kadın olarak tanımlamayan fakat kadınsı özelikler taşidikları için seksist ayrımcılıığa maruz kalan insanları da davet ediyoruz.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s